Čistenie pleti je základ
Pre zachovanie krásnej a zdravej pleti je dôležité jej hĺbkové čistenie.
Koža je prvou bariérou a ochranou nášho organizmu pred okolitým prostredím. Pozornosti okolia býva zvyčajne vystavená pokožka na tvári, ktorej preto zvyčajne venujeme veľa pozornosti. Jedným zo základných ošetrení, ktoré ju pomáhajú udržiavať zdravú, sviežu a v ideálnej kondícii, je hĺbkové čistenie pleti. Jeho forma a realizácia závisí od typu pokožky a veku človeka.
„Hĺbkové čistenie pleti je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o pokožku. Podstatné je vždy pred začatím tohto úkonu absolvovať analýzu pokožky. Len tak sa dá určiť najlepšia forma čistenia a odporučiť produkty vhodné na starostlivosť,“
Pokožka musí byť otvorená
Hĺbkové čistenie pleti, čiže klasické manuálne čistenie, sa využíva najmä pri aknóznej pleti s komedonami a zápalmi. Ide o ručné ošetrovanie prejavov akné, pri ktorom sa upchaté mazové žľazy otvoria a prečistia. Pred samotným zákrokom je nesmierne dôležitá príprava pokožky na čistenie.
Jej povrch sa musí vhodným spôsobom zmäkčiť, aby bol tlak pri otváraní pórov čo najnižší. Predchádza sa tak zbytočnému mechanickému dráždeniu a nebezpečenstvu tvorby jazvičiek. Práve preto by mala takéto ošetrenie vykonávať len skúsená kozmetička, ktorá vie, ako má s kožou pracovať.
Účinná revitalizácia
Hĺbkové čistenie pleti nie je určené len pre pokožku s akné, ale prakticky pre každý typ pleti. Pri mastnej a aknóznej pleti je však čistenie veľmi dôležitou súčasťou kozmetickej starostlivosti. V jej prípade spočíva úspech v pravidelnosti takéhoto ošetrovania.
Veľmi vhodné je hĺbkové čistenie aj pri starnúcej pleti, pri regenerácii a odstraňovaní jemných vrások,“ . Pri rýchlo sa mastiacej pleti je pravidelné hĺbkové čistenie nevyhnutné. Dôležitú úlohu zohrávajú aj ďalšie spôsoby ošetrovania- Ionoforéza, ultrazvuj, ozonizér, diamantová mikrodermabrázia, frimátor...
Netreba zabúdať na antibakteriálny účinok pleťových vôd a krémov.
Dôležitú úlohu hrá aj peeling. Ide o revitalizačnú metódu, ktorá jemne obrusuje najvrchnejšiu vrstvu pokožky. Vďaka tomu sa pleť prečisťuje, omladzuje a odstraňujú sa aj malé nedostatky kože.
LIEČBA AKNÉ
Akné patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia. Úspešná liečba musí byť vždy komplexná. Na vzniku akné sa podieľa rad vnútorných a vonkajších faktorov. Vplyv na vznik akné má predovšetkým hormonálna dysbalancia, ( pomer ženských a mužských hormónov) a zvýšená vnímavosť kože voči hormonálnym zmenám ( dospievanie, tehotenstvo, akné pred menštruáciou, novorodenecké akné). Dôležitá je aj vrodená dispozícia k zvýšenej tvorbe mazu a rohovateniu v ústí folikulu ( podľa typu kože)
Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vznik a priebeh akné sú:
-psychika
-vplyv životného štýlu- fajčenie, mastné jedlá
-prostredie – zhoršuje sa pri pobyte v dusnom, teplom a prašnom prostredí
-Užívanie liekov – kortikosteroidy, niektoré antiepileptiká, vitamín B12
-kozmetika- príliš mastné, s obsahom vazelíny
- potraviny a potravinové doplnky- čokoláda, oriešky
Pri liečbe akné rozlišujeme liečbu:
-celkovú
-miestnu
-doplnkovúu
Celková liečba:
-hormonálna- antikoncepcia
-antibiotiká
-deriváty vitamínu A- Roaccutane
Miestna liečba v salóne:
-Oznonizácia- vysokofrekvenšný prúd
Doplnková liečba:
Odborné kozmetické ošetrenie-
-Diamantová mikrodermabrázia- olupovanie zrohovatelej vrstvy kože
-Ionoforéza – ampulky proti akné, pomocou prístroja preniknú do pokožky hlbšie , ako bežné krémy a tak urýchľujú liečbu akné a zápalov.